5 tipů, co udělat s placentou po porodu

Placenta je vážně neuvěřitelná. Tento endokrinní (hormony produkující) dočasný orgán jste sama ,,nevědomky” vypěstovala, aby se díky tomu mohlo ve vaší děloze vyvinout miminko.

Přivádí miminku živiny, krev a kyslík. Odvádí odpad z těla a prostředí miminka a chrání před bakteriemi. Žena je v těhotenství dvojjediná, má dvě srdce a dva krevní oběhy (proto je možná tak těžké vyjít schody;). Krevní výměnu mezi tělem ženy a miminka zajištuje právě jako prostředník placenta.  

A tím vším si zaslouží pozornost, ocenění a oslavu. Ne jen smutný, nevděčný vyhazov. Navíc může poskytnout i další výhody po porodu, pokud jí dáte příležitost!

Co si vyberete?


1) Placentofágie nade vše, aneb snězte svou placentu a uděláte svému tělu nejlépe.

Víte, co udělá většina savců, placentálů po porodu placenty? Slupne ji jako malinu. Je to jejich instinkt. Psala jsem o tom již mockrát, že to není jen o tom zahladit stopy po porodu, ale o tom, že je placenta zkrátka ohromně výživná a její požití podpoří a nastartuje důležité procesy, které následují po zrození.

Na zahraničních webech se dá najít mnoho návodů a receptů, jak ze syrové placenty udělat např. Chilli con carne, Lasagne nebo pečivo. Já to nezkoušela, ač rebelka, ve zpracování placenty jsem zatím osvědčeně konzervativní :-)

Ze syrové placenty je nejběžnější a nejčastější koktejl – smoothie. Pořádně rozmixovaný kousek placenty (velký jako kaštan) v koktejlu není vůbec cítit. Doporučuji dělat 2 koktejly denně, po dobu 3 dnů po porodu. Účinky vaše tělo bezesporu pocítí!

2) Enkapsulace, aneb zobat kapsle je pohodlné.

Také forma placentofágie. Moderní způsob, jak do sebe čistě dostat vše z placeny a krvavou práci nechat na specialistce.

Ověřte si ale, že Vám vaši placentu připraví certifikovaná specialistka! Slyšela jsem už několik smutných příběhů, kdy dula/PA placentu v dobré víře spálila v klasické troubě. Takto prosím ne. Ráda Vám nabízím mé služby, prověřené už takovým větším městečkem spokojených klientů :-)

3) Zasaďte nad ni strom nebo keř.

Pokud ji nemůžete pozřít, uctěte ji jinak. Dejte ji odpočívat v označeném obalu do mrazáku, kde může počkat jakkoliv dlouho. Zasadíte-li nad ní strom/keř, bude vyživovat jeho růst a vaše dítě bude mít svůj bájný strom.

Další tipy, co udělat se zmraženou placentou, pro vás připravuji.

4) Obtisk placenty, aneb jedinečný obrázek, který jen tak někdo nemá.

Obtisk placenty je vlastně takový jediný přímo viditelný důkaz toho, že placenta existovala (kromě vašeho dítěte samozřejmě:). Obtiskem si uchováte vzhled a památku toho, jaká byla v reálné velikosti.

Já si ze zvědavosti (a aby kovářova kobyla nechodila bosa) obtiskla placentu u druhého syna a musím říct, že jsem nečekala, jak velkou hodnotu pro mě ten obraz bude mít! Navíc s časem pro mě ta hodnota kupodivu roste.

Fotku čisté, umyté placenty vám posílám vždy. Obtisk vám ráda zařídím, stačí říct. Každoročně jich dělám několik. Už jsem se to naučila dělat lépe, než jak vidíte takto u mě na fotce ;) 

5) Nechte si vyrobit krém nebo balzám.

Rozdíl je v pocitu na kůži, krém se vpije, balzám je mastný.

Lze je použít ke zmírnění běžných poporodních nepříjemností, jako jsou hemoroidy, popraskané bradavky, natržení hráze a stehy, a lze ji dokonce použít na jizvy po císařském řezu po jejich uzavření. Osvědčily se i na spáleniny od slunce.

Lze vyrobit i dětskou zinkovou mast na opruzeniny a ekzémy.

Tak jak jste se rozhodli? Co je s vámi v souladu? Napište na eliska@barevnadula.cz a pro Vaše dotazy jsem tu! Můžete rovnou využít formulář níže.

Vaše Eliška



Přečtěte si také: