Výrobky z placenty zabavené policií

10. dubna 2018; Policie na kongresu ,,proti stárnutí" zabavila 2300 výrobků s obsahem placenty. [překlad článku]

Výrobci přípravku Curacen Essence tvrdí, že vyvolává ,,okamžitou reaktivitu buněk spolu s vybělením a rozzářením pokožky".

V Riviéře ze stánku na veletrhu proti stárnutí monacké zdravotní úřady zabavily více než 2 000 dóz s krémy na obličej a zdravotních výrobků obsahujících lidskou placentu.

Inspektoři přepadli stánek na Světovém kongresu estetiky a anti-agingu poté, co dostali oznámení, že tyto nelegální výrobky jdou na dračku.

Výrobky jsou nyní v rukou státních zástupců, kteří zjišťují, jak je možné, že byly prodávány v tomto malém knížectví.

Francouzský deník Nice-Matin byl první, kdo objevil stánek, kde zástupci japonské společnosti Bio Products Company, JBP, prodávali řadu výrobků, které měly obsahovat "extrakt lidské placenty" - od krémů na obličej až po gel, injekční lahvičky a dietní doplňky.

Mezi nimi byl krém nazvaný Curacen Essence, jehož tvůrci tvrdí, že "okamžitě reaktivuje buňky spolu s vybělením a rozzářením pokožky".

Na dotazy novinářů zástupci společnosti údajně řekli, že ,,v Evropě je naprosto legální prodávat takové výrobky vyrobené z extraktu placenty "výhradně od japonských dárců".

Jejich brožury, které pochvalují údajně omlazující vlastnosti placenty známé Kleopatře a Marie-Antoinette, uvádějí, že výrobky prošly přísnou kontrolou kvality.

Dárci byli testováni na HIV, hepatitidu a syfilis. Také museli přísahat, že od roku 1980 nestrávili více než jeden den v Británii nebo ve Francii.

Takové výrobky jsou v Japonsku legální.

Prodej lidských biologických látek je však zcela zakázán podle práva EU, což je Monako povinno respektovat.

"Byly v různých formách - mnoho doplňků stravy, přípravky pro injekce, krémy, lahvičky na pití. Oni tvrdí, že tyto produkty obnovují mládí nebo zdraví, "řekl Alexandre Bordero, vedoucí monackého institutu hygieny tamního ministerstva zdravotnictví.

Řekl však, že prodejní zástupci "nebyli příliš upřímní, protože hodně výrobků skrývali".

Později ten den, Nice-Matin oznámil, že prodej na stánku byl obnoven a bouřlivě prodává malé dózy krémů, každý za € 80 (£ 70) (2.000 Kč, pozn.před.)

Inspektoři se vrátili a museli přetlačit obchodní zástupce, kteří jim bránili ve vstupu do útrob stánku, kde měli naskladněných 2300 krémů a dalších výrobků.

Nelegální výrobky vstoupily do Francie přes letiště Orly v balících, na kterých bylo uvedeno, že obsahují letáky a brožury pro kongres, a proto nebyly kontrolovány. "Byly špatně označené, jinak by byly zabavené," uvedl pan Bordero pro deník Telegraph.

Také řekl, že se společnost nebude moci vrátit a že bude daný případ projednáván soudy.

Společnost JPB tvrdí, že je světovou jedničkou ve výrobcích z placenty a má distributory po celém světě, včetně Španělska.

___

Článek byl přeložen z anglického originálu Police seize 2,300 human placenta products on sale at Monaco anti-ageing congress [Telegraph.co.uk]